23 tydzień ciąży

23 tydzień ciąży

Dziecko rośnie i intensywnie się rozwija. Jego waga osiąga już ok. 450-500g, a mierzy ok 22-24 cm.

Jakie zmiany u dziecka?

Dziecko rośnie i intensywnie się rozwija. Jego waga osiąga już ok. 450-500g, a mierzy ok 22-24cm.

Maluszek powoli zaczyna słyszeć, z to za sprawą stwardnienia kości ucha. Warto mówić często do bruszka, bo dziecko zapamiętuje głos, zwłaszcza mamy i po urodzieniu rozpoznaje go.

Skóra dziecka luźno spoczywa na jego ciałku, gdyż posiada ono jeszcze bardzo mało tkanki tłuszczowej. Skóra jest przejrzysta i widać przez nią narządy wewnętrzne i kości dziecka.

Płyn owodniowy, w którym pływa dziecko ma słonawy smak. W 23 tygodniu ciąży ilość płynu owodniowego to ok pół litra, płyn ten odświeża się zazwyczaj co ok 3-4 godziny.

Zadania płynu owodniowego:

  • amortywuje ciało dziecka podczas poruszania się
  • zapewnia maluszkowi ciepło

Organy wewnętrzne maluszka intensywnie się rozwijają. Płuca dziecka ćwiczą ruchy oddechowe.

W mózgu dziecka dojrzewa układ przedsionkowy, który jest odpowiedzialny za wyczuwanie ruchu i równowagę. Jego właściwy rozwój jest ważny, by w przyszłości dziecko mogło poruszać się, biegać czy skakać, a także odpowiada za odpowiednie utrzymanie gałek ocznych.

Dziecko przesypia około 20 godzin na dobę, ma już też wyraźnie wykształcony tryb swojego dnia. Maluch staje się aktywny zazwyczaj wtedy, kiedy mama coś zje i chce sobie odpocząć. Ponieważ dziecko już słyszy i czuje to może poprzez ruchy okazywać swoje emocje. Kiedy jest spokojne zazwyczaj porusza się delikatnie, a kiedy jest zdenerwowane to jego ruchy stają się szybsze. Ruchy malucha są na tym etapie bardzo dobrze wyczuwalne. Często też miewa dziecko czkawkę, która objawia się częstym i regularnym podskakiwaniem Twojego brzuszka.

Jakie zmiany u mamy?

Kobieta ma coraz większy apetyt i często czuje głód, dlatego warto mieć przy sobie zawsze jakaś zdrową przekąskę np. suszone owoce. Ponadto przyszła mama odczuwa także coraz częściej zmęczenie i osłabienie. Nagła utrata sił u mamy może być przyczyną spadku cukru we krwi.

Twój brzuszek stopniowo rośnie i zaczyna być coraz bardziej widoczny dla otoczenia. Macica rośnie i uciska na Twój pęcherz, dlatego niech nie zdziwią Cię coraz częstsze wycieczki do toalety.

Anemia jest częstym zjawiskiem w ciąży, którym nie należy się zbytnio przejmować, lecz nie wolno też jej lekceważyć. Jedząc produkty bogate w żelazo np:soczewicę, wątróbkę , czerwone mięso, szpinak można zapobiec anemii.

Możesz odczuwać delikatne i niebolesne skurcze Braxtona-Hicksa.

Warto dużo się ruszać, chodzić na spacery, na basen czy też na aerobik dla przyszłych mam, oczywiście o ile się dobrze czujesz, a lekarz nie widzi żadnych przeciwskazań.

Drugi semestr ciąży sprzyja bliskości w związku, gdyż właśnie wtedy kobieta ma największą ochotę na seks. Dzięki tym doznaniom poprawia się nastrój i samopoczucie przyszłej mamy, ale także mięśnie miednicy przygotowują się do porodu.

Warto regularnie sprawdzać ciśnienie krwi u przyszłej mamy, gdyż wysokie ciśnienie może świadczyć o stanie przedrzucawkowym, który powoduje przede wszystkim obniżenie przepływu krwi do łożyska.
Objawy stanu przedrzucawkowego:

  • bóle głowy
  • nagłe puchnięcie dłoni i stóp
  • zaburzenia widzenia

Nie można lekceważyć tych objawów tylko jak najszybciej skonsultować to z lekarzem.

Burza hormonów w organizmie mamy powoduje u niej zmienne nastroje, ale także hormowy sprawiają, że włosy są mocniejsze, bardziej odżywione, paznokcie również się wzmacniają. Jeśli ogarniają Cię negatywne emocje warto poprawić sobie humor oglądając jakaś komedię czy idąc na spacer z przyajciółką. Unikaj nerwowych i stresujących sytuacji, gdyż mogą one wpływać negatywnie na dziecko.

Ciąża ciąży nierówna, dlatego możesz odczuwać różne dolegliwości lub nie mieć ich wcale. Jeśli towarzyszą Ci jakieś dolegliwości, to z pewnością nie wszystkie na raz.
Co może odczuwać ciężarna:

  • skurcze łydek, mięśni
  • osłabienie
  • bóle podbrzusza na skutek rozciągania się więzdeł
  • zaparcia
  • rozstępy
  • bóle pleców
  • obrzęki
  • zmiany pigmentacji skóry na twarzy (mogą pojawiać się plamy i przebarwienia na twarzy) i brzuchu (może pojawiać się kresa czarna)

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >
Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to czas bardzo intensywnego rozwoju zarodka. Już od momentu zapłodnienia następują intensywne podziały komórek, z których to następnie powstają nowe organy i narządy.

Więcej >