17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży

Maleństwo cały czas rośnie, jest już wielkości sporej cebuli i ma ok 13cm długości

Jak rozwija się maluszek?

Maleństwo cały czas rośnie, jest już wielkości sporej cebuli i ma ok 13cm długości, przybiera również coraz więcej na wadze i może ważyć już ok 140g. Mimo wszystko maluszek nadal jest bardzo drobny. Niedługo jednak to się zmieni na skutek gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa będzie stanowić ponad połowę masy ciała maluszka po urodzeniu. Jej zadaniem jest zapewnienie dziecku ciepło. Skóra malucha jest przezroczysta i cienka jak pergamin.

Dziecko już od jakiegoś czasu codzienie doskonali dwa odruchy czyli ssanie oraz połykanie (na razie wód płodowych), aby od razu po urodzeniu móc z nich korzystać podczas picia mleczka mamy.

Maleństwo ma juz praktycznie wykształcone wszystkie narządy wewnętrzne, łącznie z mózgiem.

Proces utwardzania kości i wzmacniania stawów dziecka cały czas postępuje, aż do momentu kiedy dziecko będzie gotowe do życia poza organizmem mamy.

Narządy rozrodcze zarówno te wewnętrzne jak i zewnętrzne również się kształtują. W zależności od tego czy w brzuszku mamy rośnie mały chłopiec czy dziewczynka to rozwijają się następujące narządy: u chłopców prącie jest już praktycznie wykształcone, a prostata zaczyna się kształtować, natomiast u dziewczynek rozwijają się specjalne tkanki, które utworzą macicę i pochwę.

Serce dziecka bije już regularnie, a jego praca kontrolowana jest przez mózg. Częstotliwość pracy serca może być nawet dwukrotnie szybsza niż serca matki i wynosi ok 160 uderzeń na minutę.

Zmysły dziecka rozwijają się intensywanie. Dziecko zaczyna słyszeć, dlatego warto mówić, puszczać muzykę. Maleństwo dostrzega już światło, pomimo tego że jego powieki są cały czas zamknięte. Zmysł dotyku także jest rozwinięty i maluszek potrafi już zaciskać piąstki (bawi się pępowiną).

Kształtują się także rysy twarzy Twojego maleństwa oraz inne indywidualne cechy takie jak linie papilarne na palcach.

Co zmienia się u mamy?

17 tydzień to koniec czwartego miesiąca ciąży, jak ten czas szybko leci. Brzuszek prawdopodobnie zaczyna się coraz bardziej powiększać i powoli staje się widoczne dla otoczenia to, że jesteś w ciąży. Twoja macica jest już wielkości małego melona i bardzo szybko rośnie. Do tego momentu większość mam przybiera na wadze ok 2-4 kg. W następnych tygodniach przyrost wagi może przyspieszyć.

Wiele kobiet odczuwa na tym etapie wzrost libido i ma znacznie większą ochotę na seks. Jeśli nie ma żadnych przeciwskazań możesz spokojnie współżyć ze swoim partnerem. Pamiętaj, że seks nie jest żadnych zagrożeniem dla Twojego dziecka, a wręcz przeciwnie.

Warto dbać o dobrą i zbilansowaną dietę, jeść 4-5 posiłków dziennie i pić dużo, najlepiej wody.

Aktywność fizyczna przyszłej mamy jest jak najbardziej wskazana i z pewnością może złagodzić niektóre dolegliwości ciążowe na tym etapie, takie jak bóle pleców.

Dolegliwości, które może odczuwać przyszła mama:

  • hemoroidy - są to żylaki odbytu, które powstają w okolicach miednicy na skutek zwiększonej objętości i przepływu krwi. Można próbować zapobiec powstawaniu hemoroidów stosując dietę bogatą w błonnik, należy pić dużo wody.
  • bóle pleców - środek ciężkości przesuwa się mocno do przodu i może być to przyczyną bólu pleców oraz zaburzeń równowagi
  • skurcze i zadyszki
  • krwawienie z dziąseł
  • pękanie naczynek - naczynka pękają na skutek zmian hormonalnych w organizmie mamy
  • bóle spowodowane rozciąganiem więzadeł i mięśni

Pamiętaj o detektorze tętna płodu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie jest nieodzowną częścią życia we współczesnym świecie. Obecnie wiele kobiet w ciąży wybiera się w podróż w celach turystycznych bądź zarobkowych np. podczas wyjazdów służbowych. Zdarza się, iż kierunkami wypraw stają się miejsca z utrudnionym dostępem do placówek służby zdrowia. Co wtedy zrobić?

Więcej >
Wakacje z detektorem

Wakacje z detektorem

Pakowanie się na wyjazd w ciąży, to było dla mnie wyzwanie. Może pomyślicie, że to wariactwo, ale w siódmym miesiącu ciąży postanowiliśmy z mężem, jako zapaleni żeglarze, popływać „po raz ostatni sami” na naszej ukochanej żaglówce.

Więcej >