7 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

Maluszek jest wielkości borówki, osiąga długość ok 0,8-1,1cm

Co się zmienia u dziecka?

Maluszek jest wielkości borówki, osiąga długość ok 0,8-1,1cm. Zarodek rośnie teraz w bardzo szybkim tempie, nawet ok 1 mm na dzień.

Mózg intensywanie się rozwija i będzie rozwijać się także jeszcze długo po urodzeniu maluszka. Tworzą się w nim wypustki nerwów wzrokowych. Z upływem tygodnia podzieli się on na podstawowe strefy:

  • przodomózgowie - jest odpowiedzialne za rozumowanie, wspomnienia (ich powstawania i zapamiętywanie), rozwiązywanie problemów
  • śródmózgowie - przekazuje sygnały elektryczne w mózgu
  • tyłomózgowie - zajmować się będzie ruchami mięśni, pulsem oraz oddychaniem

Ciało malucha prostuje się i wydłuża. Szybko rosną kończyny dziecka, pojawiły się zalążki nóg i rąk. Formują się także paluszki u rąk, na których powstają pierwsze linie papilarne. Dziecko rusza się dość płynnie, ale ruchy te są zdecydowanie niekontrolowane.

Wykształca się narząd gardłowy, z którego powstanie podniebienie, język czy żuchwa. Zaczynają się także kształtować oczy, nos i usta. Gałki oczne są jak ciemne plami, w których pojawiają się zawiązki soczewek. Serce dziecka bije ok 140-160 razy na minutę.

Co czuje mama?

Brzuszek przyszłej mamy jest niewidoczny, chociaż macica już mocno zwiększyła swoją objętość. Na tym etapie podczas badania u lekarza możesz już usłyszeć bicie serca swojego maluszka. Dla wielu kobiet ten moment jest bardzo wzruszający i doprowadza je do łez, oczywiście radości. Bicia serca możesz słuchać również w domu z partnerem za pomocą detektora tętna płodu.

W Twoim organizmie szaleją hormony, ponadto stopniowo zwiększa się objętość krwi. Czynniki te są odpowiedzialne za wytwarzanie większej ilości płynów w Twoim ciele, dlatego też możesz odczuwać większą potrzebę oddawania moczu. Mimo tego, że częściej chodzisz do toalety nie możesz rezygnować z picia dużej ilości płynów, zwłaszcza wody.

Twoje dziecko potrzebuje do rozwoju następujących składników odżywczych:

  • kwasy omega 3 - są one w rybach i tranie i odpowiadają zarozwój mózgu i ukłądu krwionośnego
  • białko - chude mięso i ryby - jest ono głownym budulcem mięśni oraz tkanek
  • kwas foliowy - w zielonych, liściastych warzywach - zapobiega ona wadom rozwojowym
  • witamina D - w tłustych rybach - dotlenia organizm i potrzebna jest do budowy szkieletu
  • witamina E - w olejach roślinnych - witamina ta chroni przed poronieniem
  • węglowodany - pieczywo, makarony, kasze - podstawowe źródło energii
  • żelazo - czerwone i zielone warzywa - warto dbać o jego prawidłowy poziom, by zapobiec anemii w ciaży

To dobry moment na to, by wykonać badania w kierunku groźnych dla ciężarnych schorzeń tj.toksoplazmoza, różyczka, cytomegalia. Toksoplazmoza jest to choroba, która szerzy się poprzez kontakt z odchodami kocimi oraz surowe mięso. Dlatego zwróć uwagę na to, by mięso które przyrządzasz było dobrze wysmażone, a jeśli masz w domu kota to poproś partnera o sprzątanie kuwety. Musisz wiedzieć, że właśnie toksoplazmoza może być szkodliwa dla Twojego dziecka, dlatego jeśli to możliwe ogranicz czynności, które mogą ją spowodować.

Objawy, które może odczuwać mama:

  • nudności
  • zmęczenie
  • częstsze oddawanie moczu
  • zadyszki - spowodowane jest to szybszą pracą serca
  • napięcie w dolnych partiach brzucha - na skutek rozciągania się macicy
  • wzmożone wydzielanie śliny - na skutek zmian hormonalnych
  • może pojawić się plamienia, zwłaszcza w czasie w którym powinna pojawić się miesiączka - spowodowane jest to zmianiami hormonalnymi

Pomyśl o detektorze tętna płodu po 10 tygodniu. Bardzo wygodne urządzenie do nasłuchiwania maleństwa. Będziesz spokojna  Dla naszych czytelniczek mamy prezent w naszej wypożyczalni wystarczy kliknąć

 

 

Detektor tętna płodu - domowe KTG

Detektor tętna płodu - domowe KTG

65 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Monitor oddechu

Monitor oddechu

65 zł

pierwszy
tydzień

8 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Niania z kamerą na podczerwień

Niania z kamerą na podczerwień

55 zł

pierwszy
tydzień

15 zł

każdy następny
tydzień

Zobacz więcej

Przeczytaj także

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest to specjalistyczne urządzenie, które pozwala lekarzowi i nam usłyszeć pracę serduszka maleństwa.

Więcej >
Bóle porodowe - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Bóle porodowe - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Ból podczas porodu towarzyszy niemalże każdej kobiecie. Aby sobie z nim poradzić można stosować różne techniki. Część z nich przybliżymy poniżej.

Więcej >
Zmysły w ciąży

Zmysły w ciąży

Zmysły podczas ciąży są ostrzejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wcześniej smakujące potrawy, mogą zacząć inaczej smakować, a niektóre lubiane zapachy mogą stać się drażniące. Ponadto skóra jest uwrażliwiona na dotyk, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi, w szczególności estrogenem.

Więcej >